راهنمای خرید پوشاک مردانه, مد و فشن

کت بلیزر چیست ؟ [ انواع آن و نکات مهم ]

کت بلیزر یکی از الزامات هر کمد مردانه ای است که به راحتی با انواع استایل های کژوال و رسمی ست می شود و گزینه ای کلاسیک است که احتمالاً هیچگاه از مد نمی افتد. اگر فکر می کنید کت  بلیزر به شما نمی آید، احتمالاً تاکنون مدل مناسب خود را نیافته اید. در هر فرم بدنی و سایزی که هستید، مطمئن باشید که کت بلیزر مناسب شما وجود دارد. بسیاری از افراد کت بلیزر را با انواع ژاکت ها، کت های رسمی و اسپرت اشتباه می گیرند. اما پس از خواندن این مقاله می توانید کت بلیزر را از سایر انواع کت ها تشخیص دهید و در استایل دادن آن در موقعیت های مختلف حرفه ای شوید.

کت تک مردانه پیرکاردین - انواع کت بلیزر

کت بلیزر چیست؟!

به عنوان یک تعریف کلی و اولیه می توان گفت که کت بلیزر ژاکتی ساده به رنگ سرد مثل سرمه ای یا مشکی است که دارای جیب و دکمه های طلایی یا نقره ای می باشد. پس درواقع حالت بینابینی از کت رسمی و اسپرت محسوب می شود.

سایز مناسب کت بلیزر

مهم ترین نکته هنگام خرید کت بلیزر، توجه به سایز آن است. همیشه قبل از خرید کت را بپوشید، دکمه ها را ببندید، دست هایتان را بالا ببرید و به جلو خم شوید. در همه ی این حالات باید احساس راحتی داشته باشید.

البته چند استثنا وجود دارد. اگر می خواهید کت بلیزر را در یک استایل کژوال بپوشید، باید اندکی بزرگ تر از سایز استانداردتان باشد. همچنین در این حالت دیگر طول آستین ها مهم نیست. زیرا تا آرنج ها کشیده می شوند.

تفاوت بین کت رسمی و بلیزر

در نگاه اول ممکن است فرق چندانی میان کت رسمی و بلیزر حس نشود، جز اینکه کت رسمی بخشی از ست کت و شلوار محسوب می شود و کت بلیزر، یک کت تک است. اما اگر کمی دقیق تر بررسی کنید، متوجه تفاوت جنس و دوخت خواهید شد.

کت رسمی معمولاً از پارچه های مرغوب تری ساخته می شود و کیفیت دوخت بالاتری دارد. اما کت بلیزر به صورت ماشینی و از پارچه های ارزان تری تولید می شود. البته امروزه به راحتی می توان یک کت رسمی ارزان و کت بلیزر شیک و باکیفیت تهیه نمود. پس فرق گذاشتن میان این دو کار سخت تری شده است.

باوجود شباهت های بسیار میان این دو، کت رسمی را نمی توان بدون شلوار همراه خود پوشید. اما کت بلیزر می تواند به راحتی با انواع شلوار، جین و حتی شلوارک پوشیده شود. اگر کت رسمی را با شلواری جز ست هم رنگ و هم پارچه ی خود بپوشید، متوجه ایراد در استایل خود خواهید شد. پس کت بلیزر، گزینه ی کاربردی تر و سازگارتری است. همچنین کت رسمی نسبت به بلیزر و اسپرت کمی جذب تر است.

تفاوت بین کت بلیزر و کت اسپرت

کت اسپرت همانطور که از نامش پیداست، یک انتخاب لوکس برای انواع فعالیت های ورزشی مثل تیراندازی است. نسبت به کت بلیزر، تنوع رنگ و جنس بیشتری دارد و مناسب موقعیت های هوشمندانه نیست. اما بازهم ممکن است تشخیص کت اسپرت از کت بلیزر مدرن کار دشواری باشد. نکات کلیدی زیر می توانند در این زمینه به شما کمک کنند:

کت بلیزر

 • جنس محکم تری دارد. به گونه ای که شکل و فرم خود را در موقعیت های رسمی حفظ می کند.
 • مناسب برای استایل های هوشمندانه
 • معمولاً به رنگ های مشکی، طوسی و سرمه ای هستند.
 • قسمت شانه ها در کت بلیزر نسب به کت اسپرت، ساختاریافته تر است.

کت اسپرت

 • جنس کلفت تری دارد. چون برای فعالیت های بیرونی ساخته شده است.
 • تن خور به اندازه ای بزرگ است که بتوان زیر آن پلیور یا عرق گیر پوشید.
 • قسمت پشت کت دارای درز و چین هایی است که تحرک را راحت تر می کنند.
 • مدل های قدیمی تر آن شامل وصله هایی در قسمت آرنج است تا از پوسیده شدن آن جلوگیری کنند.
 • در رنگ، طرح و جنس های مختلفی ساخته می شود.
 • معمولاً زبانه ی جیب دارد.

در عکس زیر دو کت ازجنس فاستونی مشاهده می کنید که بسیار به هم شبیه هستند. اما کت ورزشی، سمت چپ است که شکل نرم تری دارد و یک پلیور زیر آن پوشیده شده است. درحالیکه کت بلیزر سمت راست، ساختاریافته تر است.

کت بلیزر اسپرت - نماینده رسمی پیرکاردین

نحوه ی پوشیدن کت بلیزر

حال که دانستید کت بلیزر چیست، لازم است نحوه ی ست کردن آن را هم بدانید. خوشبختانه کت بلیزر برای استایل های اسمارت و کژوال، گزینه ی خوب و کامل کننده ای محسوب می شود. از آنجایی که کت بلیزر ذاتاً کلاسیک است، پس بهتر است هنگام انتخاب و خرید آن به کلاسیک بودن دوخت و برشتوجه کنید. مدل قدیمی و متداول تر کت بلیزر، یک طرف دکمه دار است و دارای یک جیب سینه ای و دو جیب بغل می باشد.

نحوه پوشیدن کت بلیزر - لباس مردانه پیرکاردین

بهترین انواع کت بلیزر مردانه

کت بلیزر سرمه ای

کت بلیزر سرمه ای دقیقاً همانند مشکی آن کاربردی است و حتی رنگ ملایم تری برای تکمیل استایل است. به گونه ای که یک بلیزر آبی می تواند به راحتی جایگزین بلیزر مشکی در یک استایل شود.

نکته ی مهمی که باید به خاطر داشت این است که آبی یک رنگ پایه است که جایگزین سیاه می شود. پس دیگر نباید در استایل از رنگ سیاه استفاده شود. پیشنهاد ما استفاده از رنگ های ملایم تری چون قهوه ای، بژ، کرم و سفید است.

اگر میخواهید استایل کلاسیک داشته باشید، پیشنهاد ما به شما پوشیدن این کت با یک شلوار سرمه ای، پیراهن سفید یا آبی روشن و کفش قهوه ای است. برای هوشمندانه تر شدن استایل، کراوات هم اضافه کنید و برای کژوال تر شدن، دکمه ی بالای پیراهن را نبندید. اما اگر به دنبال استایل خاص تر و جسورانه تری هستید، از شلوارهای بژ یا نخودی و کفش قایقی سرمه ای استفاده کنید که خصوصاً در فصل تابستان استایل فوق العاده ای می شود. نهایتاً در هر استایلی که باشید، کت بلیزر سرمه ای کلاسیک بودن خود را حفظ خواهدنمود.

کت بلیزر سرمه ای - نماینده رسمی پیرکاردین در ایران

کت بلیزر شطرنجی

اگر به دنبال تیپ خاص تری هستید، کت شطرنجی مخصوص شماست! چون در عین طرح دار بودن، کلاسیک است و راه های زیادی برای استایل دادن به آن وجود دارد.

اگر می خواهید یک استایل هوشمندانه داشته باشید، این کت را با یک پیراهن و شلوارچینوی سفید بپوشید. شلوارچینوی جگری نیز می تواند انتخاب خوبی باشد و استایل را جذاب تر و خاص تر کند. برای کژوال کردن این استایل نیز می توانید، کفش ونس بپوشید.

یک مزیت کت بلیزر شطرنجی این است که می توانید به راحتی آن را با یک تی شرت ساده و شلوارجین در استایل کژوال بپوشید.

کت بلیزر شطرنجی - خرید لباس مردانه پیرکاردین - کت تک پیرکاردین

کت بلیزر بافت

اگر میخواهید به یک مهمانی یا مراسمی در محوطه ی باز بروید، احتمالاً به دنبال یک بلیزر متفاوت خواهیدبود. استفاده از بافتدر استایل می تواند شما را در رسیدن به این هدف نزدیک تر سازد. متاسفانه کت های پشمی و فاستونی به اندازه ای که باید و شاید محبوب نیستند و علت آن عدم آگاهی بیشتر آقایان در استایل دادن به آنهاست.

رنگ کرم می تواند انتخاب خوبی برای این کت باشد؛ خصوصاً در استایل های جدی تر. رنگ های مناسب برای ست کردن با آن، زرد و کرم می باشند. همانند قانون کلی کت های بلیزر، در استایل های رسمی این کت را با پیراهن و در استایل های کژوال با تی شرت بپوشید. حتی می توانید از تی شرت های طرح دار هم استفاده کنید.

این گونه کت ها درهر رنگی که باشند، با شلوارجین خوب می شوند. زیرا الیاف درشتشان مکمل هم هستند. اما مراقب ترکیب رنگ هم باشید. همچنین پوشیدن این کت با شلوارک در تابستان می تواند استایل معرکه ای شود. رنگ مناسب و پیشنهادی ما برای شلوارک، سایه های روشن سبز است.

کت بلیزر بافت - کت تک پیرکاردین

کت های بلیزر رنگی

کت های بلیزر درابتدا به رنگ های خنثی مثل سیاه، سرمه ای و آبی ساخته می شدند. اما امروزه درهمه ی رنگ ها و طرح ها دیده می شوند. خصوصاً در فصل تابستان تنوع جنس هم بیشتر می شود و شما می توانید این کت ها را در جنس هایی چون ابریشم، کتان و لینن، با رنگ های مختلف امتحان کنید.

اگر به دنبال راهی آسان برای داشتن استایلکمی شلوغ و رنگی هستید،یک پیراهن ساده ی سفید، شلواری به رنگ خنثی مثل آبی، طوسی، سیاه یا بژ و کفش دلخواه مناسب بپوشید. حال نوبت انتخاب کت است. کت زرشکی انتخاب مناسب و کم ریسکی است. اما اگر جسور هستید، رنگ های سبز، نارنجی و سفید را هم میتوانید امتحان کنید.

کت بلیزر رنگی - خرید کت تک پیرکاردین

کت بلیزر کژوال مردانه

کت بلیزر کژوال مردانه اندکی با کت های معمول تفاوت دارد؛ ازاین نظر که تن خور آزادتر و نرم تری دارد. بهترین راه استفاده از این کت، افزودن آن به یک استایل کژوال و همراهی با عینک، دستبند و ساعت است.

یک بلیزر کژوال از بلیزر معمولی کاربردی تر است، چون می توان آستین هایش را بالا زد و دکمه هایش را نبست.اگر دنبال یک تیپ مناسب ساحلی هستید، این کت را با یک شلوارک جین و دمپایی لاانگشتی یا کتانی بپوشید.

کت بلیزر کژوال مردانه - نماینده رسمی پیرکاردین در ایران

چگونه کت بلیزر را با شلوارجین بپوشیم

بلیزر و جین، ترکیب فوق العاده ای برای استایل های اسمارت کژوال است و پوشیدن آن نیز بسیار راحت است. مثلاً بلیزر تیره به همراه تی شرت سفید و شلوارجین، استایلی شیک، ساده و متداول است. اما برای داشتن ظاهری متفاوت تر می توانید بلیزر رنگ روشن، تی شرت سیاه و شلوارجین ابروبادی را باهم بپوشید. افزودن یک جفت کفش لوفر قهوه ای و کمربندی از همان رنگ، استایل شما را تکمیل می کنند.

کت بلیزر سیاه به همراه شلوارجین، یک استایل کلاسیک مدرن است که تنها با تغییر یکی از لباس هایتان پس از بازگشت از محل کار، می توانید استایل کاری خود را تبدیل به یک استایل کژوال کنید.

اگر عجله دارید، کافیست شلوار کارتان را با یک شلوارجین اسلیم فیت عوض کنید و آماده ی بیرون رفتن شوید. اما اگر زمان بیشتری دارید، کت و کفشتان را تغییر ندهید. کافیست پیراهنتان را با یک تی شرت عوض کنید و شلوارجین بپوشید. شلوارجین های اسلیم فیت انتخاب بهتری نسبت به اسکینی هستند.

چگونه کت بلیزر را با شلوارجین بپوشیم - خرید لباس مردانه پیرکاردین

بازگشت به لیست

1 نظر در “کت بلیزر چیست ؟ [ انواع آن و نکات مهم ]

 1. خشایار گفت:

  مطالب جالبی بود ، اگر میشد استایلهای ست کردن کت بلیزر را شلوارها و پیراهن یا تی سرت بصدرت تصدیرها و عکسهای متعدد نشان بدهید ، انتخاب فرد بیشتر می شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.