راهنمای خرید پوشاک مردانه, مد و فشن

انواع پارچه ابریشمی [ حاصل از کرم ابریشم ]

تشخیص نوع و کیفیت ابریشم با چشم غیرمسلح حتی برای کارشناسان هم دشوار است و برای این کار به ذره بین نیاز دارند. احتملاً تاکنون موقع خرید لباس با تنوع زیاد انواع پارچه ابریشمی مواجه شده اید. علاوه بر کرم ابریشم، جانورانی چون عنکبوت و صدف دوکپه ای ابریشم می سازند. ابریشم عنکبوت، بهترین نوع است که از فولاد هم قوی تر بوده و کاربرد آن در صنعت هنوز به طورکامل کشف نشده است. دسته بندی انواع پارچه ابریشمی برمبنای فاکتورهای بسیاری صورت می گیرد. ما دراینجا تاکیدمان بر روی شکل ظاهری پارچه و کاربرد ابریشم درساخت پارچه، لباس و اکسسوری های مختلف است. همچنین فقط ابریشم های بدست آمده از کرم ابریشم را مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع پارچه ابریشمی - نماینده رسمی پیرکاردین در ایران

ابریشم خالص

ابریشمی است که تنها صمغ ها و آلودگی ها از آن جدا شده و هیچ ماده ی دیگری برای جبران وزن ازدست رفته هنگام جوشیدن و تصفیه به آن اضافه نشده است. درنتیجه خالص ترین ابریشم محسوب می شود.

ابریشم وحشی

از کرم های ابریشم وحشی که برروی برگ های بلوط زندگی می کنند، بدست می آید. کمی از ابریشم معمولی زبرتر است. به آن ابریشم شرقی هم می گویند.

ابریشم کرم های درخت توت

از کرم های ابریشم پرورشی ساکن بر درخت توت بدست می آید. نام گونه ی این کرم، بامبیکس موری است.

دسته بندی انواع پارچه ابریشمی به شرح زیر است:

شارمیز ابریشمی

یکی از انواع پارچه ابریشمی که نرم است و وزن متوسطیدارد و ظاهرش ظریف، توری، براق و ساتن مانند است. نوع جیر آن، ساختار سبک تری دارد. احتملاً یکی از بهترین پارچه ها براس ساخت پیراهن زنانه است. زیرا دراپ  فوق العاده ای دارد. همچنین گزینه ای مناسب برای لباس عروس، لباس زیر و لباس خواب است. دوخت این پارچه به علت لغزندگی دشوار است و نیاز به مهارت دارد. براق بودن آن ناشی از بافت ساتن است که مورد پسند برخی نیست. همچنین اندکی چسبنده است و زود چروک می شود. باوجوداین، از شکوه و جلال آنچیزی کم نمیشود. اگر لباس شب گران قیمتتان از این جنس است، بهتر است آن را بادست بشویید و یا به خشکشویی ببرید.

شارمیز ابریشمی - خرید لباس مردانه پیرکاردین

ابریشم چیفون

یکی دیگر از انواع پارچه ابریشمی، چیفون است که بافت نرمی دارد؛ اما هنگام لمس زبر است. چیفون، نرم و ظریف و توری شکل است و در رنگ ها و طرح های مختلفی موجود است. سستی، لغزندگی و نازکی آن باعث شده که دوخت سختی داشته باشد. معمولاً برای روی لباس و دامن یا برای سرآستین ها استفاده می شود.

ابریشم چیفون - پیرکاردین

ابریشم دوپیونی

وزن متوسطی دارد و دورو است. ساختاری برجسته و بافتی سست دارد. کمی شبیه به شانتون است، اما الیاف ضخیم تر و بزرگتر و شفافیت کمتری دارد. به آسانی چروک نمی شود. از به هم تنیدن دو رشته نخ با رنگ های مختلف ساخته می شود و بنابراین براقیت کمتری دارد و تنها درمقابل نور می درخشد. نسبت به شارمیز و چیفون راحت تر دوخته می شود و گزینه ای مناسب برای دوخت لباس عروسی است. رنگ زنده و جلوه گر آن، نمایی فوق العاده به پارچه می دهد. از آن هم می توان برای ساخت لباس های شل و هم لباس های نیمه تنگ استفاده کرد. یادتان نرود قبل از شروع به دوخت و دوز پارچه، آن را بشویید. خشکشویی روش مناسبی است. شستشو با دست ممکن است به ساختار آن آسیب برساند. در بیشتر لباس های عروس از این پارچه استفاده می شود. زیرا در عین زیبا بودن، قیمت مناسبی دارد. این پارچه قابلیت قلاب دوزی، منجوق زنی و چاپ طرح هم دارد. اما کشش خوبی ندارد.

ابریشم دوپیونی - نماینده رسمی پیرکاردین

تور ابریشمی

ابریشمی سبک، نرم و درخشان است. از آن بیشتر در آستردوزی و تودوزی استفاده می شود و دوخت سختی ندارد.

تور ابریشمی - خرید لباس پیرکاردین

ابریشم خام

از دیگر انواع پارچه ابریشمی ابریشم خام است . ابریشمی که مستقیما از پیله گرفته شده وتبدیل به نخ میشود. بدون آن که لایه ی محافظتی صمغ مانند و سراسین از آن جدا شود. رنگ اصلی آن کرم یا زرد رنگ است.

ابریشم خام - سایت رسمی پیرکاردین در ایران

لیف ابریشمی (ابریشم نیم تاب)

بافت آن بزرگ و تقریباً غیر درخشان است و ساختاری برجسته دارد و گاهی با ابریشم خام اشتباه گرفته می شود. برجسته بودن آن به علت طرز بافتش است که در آن الیاف کوتاه با گره های زیاد به هم تابیده می شوند. تن خور این پارچه خوب است، به راحتی چروک نمی شود، دوخت آن آسان است، لبه هایش به راحتی نخ نما می شوند و مقاومت آن به اندازه ی دیگر ابریشم ها نیست. از آنجایی که آب می رود، قبل از دوخت آن را بشویید. شستشو با دست نیز مجاز است.

لیف ابریشمی (ابریشم نیم تاب) - نماینده رسمی پیرکاردین در ایران

شانتون ابریشمی

این پارچه بسیار شبیه به ابریشم خالص است و به بافت تارتار شده اش که حالت ساییدگی دارد معروف است. وزن آن نسبتاً زیاد، کمی زبر و درخشان است.

شانتون ابریشمی - خرید لباس مردانه پیرکاردین

ارگانزا ابریشمی

یکی از انواع پارچه ابریشمی که مثل چیفون نرم و شفاف است، اما مستحکم تر که بیشتر برای دامن، آستین و پشت استفاده می شود. بافت ابریشم آن تصفیه نشده است. کمی هم شبیه به تور است، اما مستحکم تر و سنگین تر. نخ های آن به راحتی قابل مشاهده است و به سادگی چروک می شود. از آن بیشتر در آستر دوزی استفاده می شود. اما به علت براق بودن، در رویه دوزی هم به کار می رود.

ارگانزا ابریشمی - انواع پارچه ابریشمی

ماهوت ابریشمی

پارچه ی این ابریشم نرم، هموار، سبک و نسبتاً مات است. بافت فشرده ای دارد و برای دوخت لباس مناسب است.

ماهوت ابریشمی - انواع پارچه ابریشمی

ابریشم زربفت (گل برجسته)

این پارچه ی سنگین درواقع ابریشم ترکیبی است که روی آن طرح ها و نقوش برجسته ای بافته شده است. بیشتر درساخت مبلمان استفاده می شود.

ابریشم زربفت (گل برجسته) - نماینده رسمی پیرکاردین در ایران

کرپ

پارچه ای سبک، لغزنده و نازک است و دراپ خوبی دارد. سطح آن، زیگ زاگ مانند و ناهموار است.

کرپ - انواع پارچه ابریشمی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.