راهنمای خرید پوشاک مردانه, مد و فشن

آموزش گام به گام واکس زدن کفش

واکس زدن کفش نه تنها باعث بهبود ظاهر و شیک تر کفش می شود، بلکه دوام آن را هم افزایش می دهد. این کار ممکن است در ابتدا برایتان دشوار به نظر برسد، خصوصاً اگر تابه حال انجام نداده باشید. اما به محض شروع کار، متوجه سادگی آن خواهیدشد. پس هیچ جای نگرانی نیست! با ما همراه باشید .

واکس زدن کفش - پیرکاردین ایران

 • یکی از مشکلات واکس زدن کفش، کثیف کاری محیط است. پس ازقبل محیط را آماده سازی کنید، چند روزنامه روی زمین پهن کنید و لباس های کهنه تان را بپوشید. فقط حواستان باشد که محیط را به اندازه ی کافی با روزنامه پوشانده باشید. چون پاک کردن لکه ی واکس از فرش و لباس، کار دشواری است.

ابزار واکس زدن کفش - نماینده رسمی پیرکاردین در ایران

 • با یک برس نرم یا دستمال مرطوب، آلودگی ها و گردوغبار را به صورت کامل از کفش پاک کنید. سپس اجازه دهید کفش کاملاً خشک شود.
 • کفش خود را بردارید و برس یا پارچه ی نرم را به میزان کافی به واکس آغشته کنید. سپس با حرکات چرخشی سرتاسر کفش را با لایه ای از واکس بپوشانید و روی قسمت های پنجه و پاشنه توجه بیشتری داشته باشید.چون این بخش ها بیشتر درمعرض آسیب و آلودگی هستند. سپس بگذارید کفش به مدت حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند تا خشک شود.

 

 • پس از خشک شدن واکس، با یک برس مقادیر اضافه و باقیمانده ی واکس را بزدایید. برس کشیدن را تا زمانی ادامه دهید که تنها لایه ی نازکی از واکس روی کفش باقی بماند. برس زدن را با قدرت کافی انجام دهید تا گرمای تولید شده ی آن به جذب واکس اضافی کمک کند و به بهترین نتیجه ی ممکن و درخشش کافی برسید. همچنین می توانید برای نقاط دور از دسترس و شکاف ها، از مسواک یا پنبه استفاده کنید.
 • یک دستمال نمدار را به مقداری واکس آغشته کنید و با حرکات چرخشی روی کفش، خصوصاًقسمت پنجه ی کفش و پاشنه ها بکشید. این کار ممکن است کمی زمان ببرد، اما صبور باشید. این کار را تا زمانی که کفش به درخشش دلخواهتان برسد، انجام دهید. ها کردن هم به درخشش بیشتر کمک می کند.

آموزش گام به گام واکس زدن کفش - پیرکاردین ایران

 • پس از انجام این مراحل، اجازه دهید کفش خشک شود. دوباره با یک دستمال خشک تمیز واکس اضافی را بگیرید و اجازه دهید تا ده دقیقه ی دیگر بماند. حال شما دوباره صاحب کفش هایی تازه و درخشان شده اید!

انواع واکس کفش

لازم است بدانید که چه نوع کفشی را می خواهید واکس بزنید. انتخاب برای  واکس زدن کفش به جنس آن بستگی دارد. گرچه بیشتر کفش ها قابل واکس زدن هستند، اما مراقب برخی جنس ها مثل جیر باشید. واکس کفش به سه دسته تقسیم می شود:

 1. مایع
 2. کرمی
 3. جامد

معمولاً واکس مایع کارگشا است، اما گاهی واکس های جامد یا کرمی، انتخاب های مناسب تری هستند.

واکس پوتین

گرچه می توانید از واکس کفش های معمولی هم برای پوتین استفاده کنید، اما گاهی آنها نیاز به واکس های مخصوصی دارند. پوتین ها در مقایسه با کفش های معمولی، معمولاً از چرم های سخت تری ساخته می شوند. این بدان معنی است که ممکن است یک واکس کفش معمولی برای یک پوتین به میزان کافی قوی و مطلوب نباشد. حین واکس زدن پوتین، توجه خود را بیشتر روی پنجه بگذارید. زیرا بیشترین آسیب به این ناحیه وارد می شود.

کرم کفش

کرم کفش اندکی با واکس متفاوت است. کاربرد آن بیشتر در کفش های چرمی نرم است که ممکن است واکس اندکی برای آن ها قوی باشد. نحوه ی استفاده و تاثیر کرم، کاملاً همانند واکس است و به علاوه خاصیت ضدآب هم دارد.

واکس کفش مومی

زنبورها به صورت طبیعی و روزانه از خود موم تراوش می کنند و درواقع از آن برای ساختن کندو استفاده می کنند. یک مزیت واکس مومی، ضدآب بودن آن است. پس اگر در مناطق پرباران زندگی می کنید، گزینه ی مناسبی برای شماست.

واکس کفش مومی - انواع واکس کفش

حقایقی درباره ی موم

 • سالیان سال موم از عسل متداول تر بود.
 • شمع های مومی از شمع های معمولی درخشان تر و بادوام تر هستند.
 • دمای ذوب موم بالاتر از ۶۵ درجه ی سانتیگراد است.
 • یک منبع سوخت کاملاً طبیعی است.
 • یکی از بهترین مواد پرکننده ی دندان در قدیم بوده و باستان شناسان این گونه دندان ها را در کاوش های خود یافته اند.

واکس زدن کفش سفید


برای واکس زدن کفش های سفید، به واکس سفید نیاز دارید. متاسفانه تمیزکردن کفش های سفید اندکی به مهارت نیاز دارد و همانطور که می دانید نسبت به کفش های تیره، زودتر کثیف می شوند. همچنین ممکن است در اثر تمیز کردن اشتباه کفش های چرمی سفید، آلودگی بیشتر به بافت کفش نفوذ کند. پس لازم است این کار را درست انجام دهید.

پس از آن که از تمیز بودن کفش هایتان اطمینان یافتید، می توانید واکس زدن را به همان شیوه ی همیشگی انجام دهید.

واکس زدن کفش چرم

بدون شک کفش چرم از ملزومات صنعت مد است و داشتن حداقل یک جفت از آن اجباری است. اما پس از خرید آن لازم است که همانند پوستتان از آن مراقبت کنید. با توجه به گران بودن کفش چرم، اگر به هردلیلی قصد مراقبت های لازم از آن را ندارید، بهتر است پول خود را هدر ندهید و آن را خریداری نکنید. زیرا به راحتی ترک خورده و تکه تکه می شود.

واکس زدن کفش چرم - خرید انواع لباس مردانه پیرکاردین فرانسه

 • با استفاده از پارچه یا برس نرم آغشته به آب صابونی، با حرکات چرخشی روی کفش چرم را تمیز کنید تا لکه های سطحی به راحتی پاک شوند.
 • اگر لکه ها عمیق تر بوند، از محلول آب و سرکه ی سفید و یک پارچه ی تمیز استفاده کنید. پس از پاک شدن لکه ها، با یک دستمال مرطوب آن را تمیز کنید و بگذارید تا به مدت ۲۰ دقیقه خشک شود. نکته ای که در این مرحله باید درنظر داشته باشید، میزان استفاده از محلول است. اگر از محلول زیادی استفاده کنید، رطوبت به کفش شما نفوذ می کند و موجب ضعیف شدن بافت چرم می شود.
 • با حرکات چرخشی، کفش خود را واکس بزنید تا زمانی که کل کفش پوشیده شود.
 • برای کسب بهترین نتیجه، کفش های چرم خود را ماهی یک بار واکس بزنید.
 • بهتر است از پاشنه کش استفاده کنید تا در طولانی مدت از پوسیده شدن پاشنه ها و خراب شدن چرم جلوگیری کرده باشید.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

1 نظر در “آموزش گام به گام واکس زدن کفش

 1. j_helalat گفت:

  بسیار عالی و کاربردی.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.