راهنمای خرید پوشاک مردانه, مد و فشن

۶ نکته برای مراقبت از کت و شلوار [ نگهداری و شستشو ]

در این مقاله می خواهیم شما را با نکات و ابزارهای ضروری مراقبت از کت و شلوار آشنا سازیم؛ به گونه ای  که بتوانید با انجام این نکات ساده ولی مهم کت وشلوار خود را مثل روز اول نگه دارید. بخش اول مربوط به نگهداری روزانه و بخش دوم نکاتی در خصوص شستشو و اتوکشی است.

مراقبت از کت و شلوار به صورت روزانه

برس کشیدن کت وشلوار

یکی از نکات اولیه ی مراقبت از کت و شلوار این است که پس از هربار استفاده، آن را برس بکشید. پارچه ی کت و شلوار با گذر زمان، دراثر نفوذ آلودگی و موجودات ذره بینی، کیفیت خود را از دست می دهد. اما یک برس مناسب به شما کمک می کند که این روند را به تأخیر بیندازید. برس کت و شلوار، همانند برس مو دارای یک دسته ی چوبی یا پلاستیکی و رشته های مصنوعی یا طبیعی از جنس موی حیوانات است. طبیعتاً رشته های طبیعی به علت نرم بودن، انتخاب بهتری هستند و به کت و شلوار شما آسیب نمی رسانند؛ اما خب گران ترند. روند این کار همانند شیو کردن ریش است. از شانه ها شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید و هرگز در جهت عمود بر الیاف برس نکشید. می توانید جهت آراستگی بیشتر از پرزگیر هم استفاده کنید.

استفاده از چوب لباسی مناسب

هرگز حتی فکر استفاده از چوب لباسی های سیمی را هم نکنید. چوب لباسی مناسب به حفظ شکل کت وشلوار کمک می کند، طول عمر آن را افزایش می دهد و به ازبین رفتن چروک های ریز ایجاد شده در اثر پوشیدن کمک می کند. بهتر است از چوب لباسی های عریض و چوبی استفاده کنید. اگر هرروز با کت وشلوار به محل کارتان می روید و آن را در می آورید، بهتر است یک چوب لباسی هم در آنجا داشته باشید تا مجبور نشوید کت وشلوارتان را به روی صندلی بیندازید.

استفاده از کاورهای مناسب

کت وشلوارها معمولاً در کاورهای پلاستیکی به فروش می رسند. اما جهت مراقبت از کت وشلوار باید آن را با یک کاور مناسب عوض کنید که قابلیت جریان هوا داشته باشد و به عبارتی کت وشلوار شما نفس بکشد. کاور همچنین از بیدزدن و ایجاد چروک جلوگیری می کند. پس از هربار استفاده، بگذارید که کت وشلوار به مدت یک روز درمعرض هوای آزاد باشد و سپس آن را در کاور مخصوص قرار دهید و در کمد آویزان کند. مطمئن شوید که کمد به اندازه ی کافی فضا دارد و کت و شلوار شما تحت فشار لباس های دیگر نیست.

نظافت و نگهداری

  • شستشو

  • سعی کنید تا حد امکان کت وشلوار خود را کمتر خشکشویی کنید. برخی عادت دارند کت وشلوار خود را یک یا دوبار درسال به دست خشکشویی ها بسپارند. اما بهتر است جهت مراقبت از کت وشلوار، با توجه به جنس پارچه این کار را انجام دهید. پارچه های با درجه الیاف پشم بالا (بیشتر از ۱۵۰ میکرون پشم)، غنی تر و نرم تر و در عین حال، ظریف تر و حساس تر هستند. این گونه اجناس را تا حد امکان کمتر خشکشویی کنید. پس از استفاده های طولانی مدت، کت و شلوار را درمعرض هوای آزاد قرار دهید و با دستمال مرطوب لکه ها را پاک کنید.
  • استفاده از بخارشو به جای اتو:
  • یک بخارشوی خوب ارزان نیست، اما ارزش خرید دارد. بخارشویی کت وشلوار یک راه مناسب برای از بین بردن چروک و بوی بد است و به الیاف پارچه هم آسیب نمی رساند. از اتوکشی های مکرر خودداری کنید، زیرا حرارت ممکن است آسیب رسان باشد. همچنین بهتر است از بخارشویی کردن ناحیه ی سینه جلوگیری کنید. چون ممکن است شکل برش را خراب کند.

  • آویزان کردن: همواره کت وشلوار خود را آویزان کنید. همانطور که پیش تر گفتیم، هرگز از چوب لباسی های فلزی بی دوام استفاده نکنید و فضای کمد را بگونه ای آماده کنید که تحت فشار سایر لباس ها قرار نگیرد. ساختار یک چوب لباسی استاندارد به گونه ای است که با شکل و دراپ کت سازگار است و پهنای آن متناسب با عرض شانه هاست. همچنین بهتر است از جنس چوب باشد تا رطوبت را از پارچه جذب کند.

نکات تکمیلی مراقبت از کت و شلوار :

  • بهتر استکت و شلوار را هرروز نپوشید. الیاف پارچه این لباس نیاز به استراحت دارد تا بتواند به شکل اولیه ی خود برگردد.
  • سعی کنید شلوار اضافه داشته باشید. چون معمولاً عمر شلوار به علت نشستن و برخاستن های زیاد از کت کوتاه تر است.
  • پر کردن جیب کت وشلوار باعث تغییر فرم پارچه و کشیدگی الیاف در طولانی مدت شده وعمر لباس را کاهش می‌دهد. پس قبل از درآوردن کت و شلوار و آویزان کردن آن در کمد فراموش نکنید که جیب‌ها را کاملاً خالی کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.