مد و فشن

طراح فَشن کیست؟ + تفاوت ها با طراح لباس

وبلاگ پیرکاردین– صنعت مُد با وجود ناپایدار بودن، صنعتی پویا و هیجان انگیز است در این صنعت پر زرق و برق، با اینکه فرصت‌های مختلف کاری وجود دارد امارقابت و استرس شدیدی هم احساس می شود.

تعداد افرادی که در این صنعت به عنوان طراح مُد و لباس کار می‌کنند یا علاقه تمرکزشان بر تولید پوشاک است بسیار زیاد است.

بنابراین اگر شما هم دوست دارید وارد این صنعت بشوید اطلاع و آگاهی از این مطالب قطعا برایتان مفید خواهد بود.

حتی اگر فقط علاقه‌مند به مُد هستید و دوست دارید اطلاعاتتان را در این زمینه به روز نگه دارید باز هم مطالب ما را از دست ندهید.


بیشتر یخوانید:بررسی تفاوت استایل کره ای، چینی و ژاپنی


در این مطلب به معرفی این موضوع می پردازیم که طراح فشن کیست و چه تفاوتی با طراح لباس دارد؟

طراح مُد کیست؟

طراحان مُد با الهام گرفتن از منابع بسیاری مانند فرهنگ، تاریخ، طبیعت، آثار هنری و … اقدام به طراحی می کنند.

طراحان مُد فقط در طراحی لباس تخصص ندارند و لوازم جانبی مانند کیف، کفش، کلاه، عینک و … را برای تکمیل طرح های منحصر بفرد خود طراحی می کنند.

طراحان مُد باید جریان ساز باشند. ترندها، پشت هر کالکشن و طراحی آنها هدفی وجود دارد. بعضی وقت ها لباس های طراحی شده طراحان مُد برای پوشیدن نیست و حامل انتقال یک پیام است.

برای مثال mtriam chalek کالکشنی برای اعتراض به تجاوزهای جنسی طراحی کرده بود که جنبه ای برای پوشیدن نداشت.

تفاوت های طراحان مُد با طراحان لباس

طراحان لباس وظیفه هدایت روند خاصی را ندارند و معمولا در شرکت های تولید پوشاک به صورت عمده و یا با برندهای مختلف کار می کنند و احتمالا با تیم خلاق دیگری مشغول کار هستند.

اگر طراحی مُد را یک رودخانه در نظر بگیریم طراحی لباس فقط انشعابی از این رودخانه تلقی می شود. این به معنای کم بودن ارزش کار طراح لباس نیست و هدف تشبیه تفاوت دنیای طراح مُد و طراح لباس است.

طراح مد، باید دانش کامل‌تری از زمینه‌های مختلف طراحی، کیفیت، الگوهای رنگ، انتخاب پارچه و حتی تجارت داشته باشد، در حالیکه طراح لباس لزوماً نیاز نیست راجع به تجارت اطلاعات زیادی داشته باشد.

طراحی مد، به طور کلی در همه‌ قسمت‌های مختلف پوشاک حضور دارد، در حالیکه طراحی لباس دسته خاصی از لباس‌ها را در برمی‌گیرد.

طراح مد برای عموم جامعه طراحی می‌کند و روند مد را تعیین خواهد کرد، درحالیکه طراح لباس عمدتاً در طراحی لباس‌های مناسب برای دسته های مختلفی از افراد مانند کودکان و نوجوانان تا لباس‌های مردانه و زنانه و یا لباس‌های مناسبتی ویژه مانند تئاتر، فیلم یا سریال ها و حتی طراحی پوشش سازمانی شرکت های مختلف صورت می‌گیرد.

طراحان لباس برخلاف طراحان مد، معمولاً با همکاری طراحان و یا مدیران اجرایی کار میکنند و به صورت شخصی کار نمی‌کنند.

چه افرادی می توانند طراح مُد شوند؟

اگر به دنبال کسب شهرت و ثروت هستید، اگر تحمل تغییر مداوم محیط، استرس و سر وکله زدن با افراد مختلف را دارید و همیشه جویای پویایی هستید به شما پیشنهاد می شود سراغ طراحی مُد و فشن بروید.

ویژگی طراحان لباس

اگر به کار کردن در محیطی آرام، سنتی و بدون استرس علاقمندید و تمایلی به کسب شهرت مستقل و حرفه ای ندارید طراحی لباس به نسبت طراحی مُد و فشن برای شما موفقیت آفرین است.

انتهای پیام/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.