دسته‌بندی نشده

باندانا چیست؟ + کاربرد

وبلاگ پیرکاردین– باندانا یکی از آیتم های پر طرفدار است که همیشه راه خود را به عرصه ها و فرهنگ های مختلف باز کرده است. باندانا کاربردهای مختلفی دارد و امروزه هم خانم ها و هم آقایان از آن به عنوان سربند، پابند، دستبند و یا برای بستن موی سرشان از آن استفاده می کنند.

ریشه کلمه باندانا در واقع یک فعل هندی است که به معنای بستن است به عبارتی به پارچه متصل به لباس یا پارچه گره خورده به لباس گفته می شود.

ریشه خود آیتم باندانا به جنوب آسیا و خاورمیانه در قرن 17 برمی گردد. این آیتم مربعی که در رنگ های مختلف موجود است امروزه به فرهنگ ها و خرده فرهنگ های بسیاری وابسته است.


بیشتر یخوانید: تفاوت مُد و تِرند


در دنیای فشن، از باندانا با هدف های مختلفی استفاده می شود و تقریبا با هر چیزی سِت می شود. برای مثال در یکی از هفته های مُد سال 2017 چالشی با هشتگ #TiedTogether به معنای “متصل بهم” به راه افتاد و از طراحان خواسته شد تا همگی یک باندانای سفید بپوشند که نشانه وحدت کل بشر بدون در نظر گرفتن جنسیت، نژاد و دین باشد.

باندانا در موسیقی

اسطوره موسیقی هیپ هاپ، ایسپ راکی (ASAP Rocky) اکثر مواقع در کنسرت ها و حتی عکس هایی که در توئیترش می گذارد، باندانایی زرد رنگ می پوشد که به او هویت خودش را می دهد.

ممکن است باندانا تنها یک تکه پارچه رنگی باشد اما همیشه نقش بزرگی را در خرده فرهنگ های سرکشی مانند هنرمندان و طرفداران هیپ هاپ ایفا کرده است.

باندانا در استایل کابویی

در دنیای فشن و حتی خارج از آن همیشه شاهد فرهنگ و استایل کابویی هستیم. برای مثال بازی ویدئویی رد دد ریدمپشن 2 دوباره استایل کابویی را بین مردم نسل جدید محبوب کرد.

در غرب وحشی، باندانا بیشتر جنبه کاربردی دارد تا استایلی و از مردم در برابر نور آفتاب و گرد و خاک محافظت می کنند. در استایل کابویی، باندانا را معمولا دورن گردن گره می زنند.

باندانا در استایل ژاپنی

باندانا همیشه به طور مکرر در ژاپن تِرند می شود. علت تِرند شدن باندانا، طراحان ژاپنی هستند که به سمت طراحی کلاسیک و آمریکایی گرایش دارند.

برای مثال هیدئاکی شیکاما می گوید که طرح باندانا همیشه بخش بزرگی از زندگی اش بوده است. طرح باندانا فقط به معنی “آمریکایی بودن” نیست بلکه به فرهنگ هیپ هاپ و اسکیترها اشاره دارد.

بطورکلی امروزه از باندانا به عنوان دامن، ماسک، روسری، گردنبند، تزئین لباس، وسیله ای برای حمل و وسیلهای برای خوشحالی در میادین ورزشی توسط ورزشکاران استفاده می شود.

انتهای پیام/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.