مد و فشن

نحوه پاک کردن لکه ها از انواع پارچه

وبلاگ پیرکاردین-شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که لباس مورد علاقه تان به هر دلیلی دچار لک شده باشد و به رغم تلاشتان امکان زدودن آن لکه ممکن نشود، تلاش تان را ادامه دهید و نگران نباشید ما در این مطلب به معرفی انواع مواد لکه‌بر و کاربرد آنها می پردازیم.

آب
آب بهترین و اولین ماده لکه‌بری است که هیچ آسیبی به بافت پارچه نمی رساند و می توانید در ابتدایی ترین اقدام از آب برای لکه بری استفاده کنید.

سرکه
سرکه طبیعی ترین و اثرگذارترین ماده لکه‌بر است اما قبل از استفاده از آن به مقدار زیاد، میزان کمی از آن را بر روی بخش کوچکی از پارچه لباس امتحان کنید.
همچنین توصیه می شود از سرکه برای از بین بردن لکه های پارچه های پشمی و مصنوعی استفاده نکنید.

الکل
استفاده از الکل برای از بین بردن لکه های شیمایی همانند جوهر بهترین گزینه است.

هیدروژن پراکسید
هیدروژن پراکسید برخلاف سفیدکننده ها تغییری در رنگ پارچه ایجاد نمی کند و استفاده از آن برای از بین بردن لکه های به جا مانده از خون و گل مناسب است.

آمونیاک
برای از بین بردن لکه ها هرگز آمونیاک را با سفیدکننده ها ترکیب نکنید و آمونیاک را به طور خالص بر روی لکه ها اسپری کنید.

ریکا
ریکا پاک کننده ملایم برای از بین بردن لکه هاست و برای استفاده از آن باید به مخلوط کردن آن با آب بپردازید. مخلوط ریکا و آب ترکیب خوبی برای زدودن لکه های چرب است.


بیشتر بخوانید: پارچه لنین چیست؟ + کاربرد


استون
استون بهترین ماده لکه‌بر برای لکه های به جا مانده از رنگ هاست اما از آن برای زدودن لکه های رنگی به جا مانده در پارچه های مصنوعی و پشمی استفاده نکنید.

سفیدکننده
چون مواد سفیدکننده رنگ لباس ها را تغییر می دهد از این ماده لکه بر تنها برای لباس های سفید استفاده کنید.

زدودن لکه پارچه ابریشم
از آنجایی که پارچه ابریشم پارچه حساسی است بنابراین ممکن است با ساییدن و یا شستن با آب داغ دچار آسیب شود از اینرو برای از بین بردن لکه های روی پارچه های ابریشمی به متخصصان این کار رجوع کنید.

زدودن لکه از پارچه مصنوعی
از بین بردن لکه از پارچه های مصنوعی کار سختی است به ویژه اگر لکه ها متعلق به رنگ ها باشد.
در ضمن از آمونیاک و استون برای پاک کردن لکه های موجود بر پارچه های مصنوعی استفاده نکنید که باعث خوردگی آن می شود.

زدودن لکه از پارچه های پشمی
دقت کنید که پارچه های پشمی را نباید چند بار بشوئید و برای خشک کردنشان باید آنها را به شکلی صاف و بدون چروک در محیطی با دمای متعادل آویزان کنید.

زدودن لکه از پارچه های کتان
پارچه هایی که از گیاه کتان تولید می شوند قابلیت چند بار شستن با آب سرد و داغ و سائیدن را دارد و هیچ آسیبی به پارچه وارد نمی شود بنابراین از بین بردن لکه از روی پارچه کتان کار سختی نیست.
انتهای پیام/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.