مد و فشن

پیرکاردین، طراح لباس معروف از تولد تا مرگ

وبلاگ پیرکاردین– “پیرکاردین” طراح ایتالیایی-فرانسوی اثرگذار بر صنعت مُد جهان که با بهره مندی از اشکال هندسی در طرح های نوآورانه خود در دنیای مُد و فشن بر سر زبان ها افتاده و پیشرو شده بود در سن 98 سالگی درگذشت، ما در این مطلب به معرفی کوتاهی از زندگینامه  پیرکاردین می پردازیم.

کودکی پیرکاردین

پیرکاردین در 7 جولای سال 1922 میلادی در یکی از ویلاهای تعطیلات پدر و مادرش متولد شد. این ویلا در شهر سن آندره د باربارا که نزدیک ونیز ایتالیاست قرار داشت. پدر و مادر پیر در سال 1926 به شهری صنعتی در فرانسه مهاجرت کردند چون اصلیتشان فرانسوی بود. پیر نیز در فرانسه بزرگ شد.

رویای پیر

پدر و مادر پیرف تاجرانی ثروتمند بودند که همیشه آرزو داشتند تا پیر یک آرشیتکت شود اما پیر در سن هشت سالگی شروع به طراحی لباس برای عروسک بچه همسایه هایشان کرد و کم کم استعداش در ان زمینه کشف شد. پدر و مادرش نیز بعد از دیدن استعداد پیر شروع به حمایت از او کردند.

قدم اول پیر

در سال 1936 میلادی، پیر در یک تولیدی لباس به نام منبای (Manby) شروع به شاگردی کرد و تقریبا تا آخر جنگ جهانی دوم در این تولیدی مشغول بود. در همین تولیدی بود که پیر توانست هنر دوخت و دوز را آموخته و در آن ماهر شود.


بیشتر بخوانید: معنی چند اصطلاح کاربردی در فشن


پیر در پاریس

با پایان جنگ جهانی دوم پیر نیز از شغلش استعفا داد و شغلی در صلیب سرخ فرانسه پیدا کرد. این شغل پیر را در سال 1944 به پاریس، مهد طراحی لباس کشاند.

پیر که حالا 17 ساله بود شروع به کار کردن برای طراح لباسی فرانسوی به اسم پاکن (Paquin) کرد.

پیر در سینما و تئاتر

پیر در پاریس با افراد شخیص و مهمی آشنا شد که به او کمک کردند تا بتواند برای تئاترها و فیلم ها لباس طراحی کند.

کار او در فیلم فرانوسی دیو و دلبر با کارگردانی ژان کاکتو موجود است. ژان کاکتو بسیار تحت تاثیر طراحی های پیر قرار گرفت.

پیر و برند دیور

ژان کاکتو، پیر را به دوستش کریستسن دیور معرفی کرد. در آن زمان دیور تازه از کلکسیون خود رونمایی کرده بود و به طور بین المللی شناخته شده بود.

پیرکاردین جزو 13 طراح برتر دیور شد که با همکاری هم کلکسیون های اصلی را طراحی می کردند. در این بازه زمانی پیر آیتم هایی را طراحی کرد که موجب معروفیتش شد.

خانه مُد کاردین

در سال 1950 پیر، دیور را ترک کرد و در سال 1953 خانه مُد خودش را در قصری شش طبقه که متعلق به قرن 18 میلادی بود تاسیس کرد.

 

او این خانه مُد را به 2 قسمت تقسیم کرد و نام یکی را آدم و نام دیگری را حوا گذاشت (بخش آدم مخصوص لباس های مردانه آوانگارد و بخش حوا مخصوص لباس های زنانه).

مرگ پیر

این طراح ایتالیایی-فرانسوی در روز 29 دسامبر سال 2020 درگذشت.

علت مرگ این طراح 98 ساله هنوز مشخص نیست او امسال برای چندین جایزه نامزد شده بود.

حاضر نبودن او در این مراسم و از دست دادن چنین استعدادی موجب تاسف همکاران در عرصه مُد و عموم مردم است.

انتهای پیام/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.