مد و فشن

دورس چیست؟ + انواع

وبلاگ پیرکاردین– “دورس” در لغت گیاهی سمی است که به تخم آن شوکران می گویند و خوردن بیخ آن باعث جنون فرد می شود، اما در صنعت مُد و پوشاک؛ برخلاف تصور عده ای “دورس” یک نوع لباس نیست، برخی به اشتباه، بعضی از بلوزها و لباس ها را “دورس” می گویند، در حالیکه “دورس”  تنها نوعی پارچه ضخیم تر بافته شده با ماشین های گردباف است که پشت پارچه به صورت تارهای نخ و روی آن دارای تراکم و ضخیم است و معمولا نخ های نگهدارنده پشت از پنبه و روی آن با هر نخی قابل بافت است، رایج ترین نوع “دورس” به صورت دو نخ و سه نخ در بازار یافت می شود.

این پارچه یکی از انواع معروف پارچه های تریکویی و جزو پارچه های گرم است و در دوخت و تولید پوشاک پاییز و زمستان، البسه‌ گرم کن ورزشی، شلوار و سوییشرت بچگانه و مردانه استفاده می شود.


بیشتر بخوانید: سوئیشرت چیست؟ + تفاوت با هودی و پلیور


انواع پارچه دورس

1.پارچه های دورس سه نخ ملانژ لاکرا

پارچه های دورس سه نخ ملانژ لاکرا را شرکت های متفاوتی در ایران تولید می کنند. استفاده از جنس لاکرا در این گونه از محصولات، به این دلیل است که به پارچه قدرت کشسانی بالایی می دهد. بی تردید شما هم متوجه شده اید که بیشتر لباس های زمستانی، کشی هستند که در تولید پارچه آن از لاکرا به میزان معینی استفاده می کنند.

این گونه از پارچه دارای مشخصات ویژه خود است. اولاً آن ها را در طرح ها و رنگ های متنوعی در بازار می توان پیدا کرد.دوم اینکه در تولید این نوع پارچه از نخ های مختلفی مثل پلی استر، لاکرا، پنبه و غیره استفاده می شود. جالب است بدانید که هر کدام از این نخ ها به مقدار مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند. در هر حال، این نیز نوعی پارچه تریکو کشی به شمار می رود که از آن انواع پوشاک گرم را تولید می کنند.

2.گردباف دورس جودون

پارچه های گردباف دورس جودون، همان گونه که از نام شان پیدا است، از جنس های متفاوتی تولید شده اند. این پارچه نیز مانند نوع دورس، بیشتر برای تولید پوشاک زمستانی مورد استفاده قرار می گیرد. تولیدی ها، آن را از الیاف مصنوعی و طبیعی به صورت ترکیبی می بافند و روانه بازار می کنند. این پارچه به دلیل روزنه هایی که دارد، گردش هوا در آن به خوبی انجام می شود. حالا تصور کنید که این گونه از محصول با نوع پارچه دورس یک جا شود؛ بی تردید یک نوع از محصول جدید بوجود می آید که مزیت های آن چندین برابر می گردد.

3.دورس گلکسی

از این پارچه، بیشتر برای تولید شلوارهای گرم و زمستانی که شلوارهای اسلش هم جزو آنهاست، استفاده می کنند. اغلب، تولیدی های پوشاک هستند که خریداران پر و پا قرص چنین پارچه ای به شمار می روند که انواع لباس را می دوزند.

پارچه دورس گلکسی پشت کجراه یکی از انواع پارچه های دورس است، این پارچه از پارچه های محبوب بافت مارت بوده و با کیفیت مناسبی تولید می شود. پشت پارچه دورس گلکسی پشت کجراه همانطور که از اسمش پیداست به صورت خطوط کج است.

این پارچه در رنگ های مختلف بنا به سفارش مشتری تولید می شود. پارچه دورس به صورت معمول با عرض ۱۰۵ و به صورت خار خورده یا بدون خار تولید و تکمیل می شود. پارچه دورس انتخابی مناسب برای تولید پوشاک ورزشی، انواع سویشرت و شلوار اسلش است.

4.پارچه های دورس پنبه لاکرا

یکی از انواع مختلف پارچه های دورس، گونه پنبه ای آن است که با ترکیب لاکرا، یک پارچه منحصر به فرد بسیار خوب را می توان به دست آورد.

نوع دورس پنبه ای لاکرا، از ۱۰۰% پنبه تولید شده و از آن انواع سویشرت های دکمه ای و زیپ دار می دوزند. البته از این نوع پارچه، جهت تولید مانتوهای زنانه هم استفاده می شود.

5.ملانژ دورس اعلا

پارچه های دورس، انواع مختلفی دارند که با ترکیب شدن آن با جنس ها و نخ های متنوع، کاربردش فرق می کند و همچنین روی کیفیت آن هم تأثیر مستقیمی می گذارد. یکی از این نوع پارچه ها، ملانژ دورس نام دارد.

نوع اعلاء این گونه از محصول، طبعاً از نخ های مرغوب و طبیعی بیشتر بافته شده است. این گونه از محصول، پارچه لباس ورزشی هم به شمار می رود و از آن انواع دستکش، کلاه، شلوار و گرم کن را برای ورزشکاران تولید می کنند.

اکنون که با ماهیت دورس آشنا شدید می توایند اطرافیان خود را در این زمینه راهنمایی کنید که دیگر به اشتباه دورس را گونه ای از سوییشرت، پلیور، پیراهن و … ندانند.

انتهای پیام/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.