پوشت چیست و چه کاربردی دارد؟

وبلاگ پیرکاردین-پوشت همان دستمال جیبی کوچک و ظریفی است که آقایان در سمت چپ و در جیب بالای کُت می گذارند همانند کراوات جزئی کلاسیک و جاویدان از لباس مردانه است که موجب تنوع کُت و شلوار و کُت اسپرت می شود، این اکسسوری مردانه به ظاهر زیبایی بصری و عمق اضافه می کند و نمایشی  زیرکانه اما قوی از سبک شخصی ارائه می دهد.

به رغم کم توجهی آقایان به این اکسسوری پراهمیت، استفاده از پوشت می تواند در کمتر از چند ثانیه استایلی شیک و خاص برای شما ایجاد کند.

افرادی که از دستمال جیبی استفاده می کنند به دیگران نشان می دهند که فردی جسور و با اعتماد به نفس بوده و به ظاهر خود اهمیت می دهند.


بیشتر بخوانید: قوانین لازم برای خرید و استفاده از ساعت مچی


این اکسسوری مردانه معمولا در سایزی بین 25 تا 45 سانتی متر بوده و در جنس های ابریشم،سیلک، پشم یا کشمیر،کتان، نخی و ترمه دوخته می شود.

در این مطلب به بیان تاریخچه و چگونگی پیدایش این اکسسوری پرداخته و شرایط مناسب برای استفاده از آن را شرح می دهیم. البته در قسمت های بعدی به نکات خرید و استفاده از دستمال جیبی و چگونگی سِت کردن آن با سایر اجزای لباس و اکسسوری های مردانه خواهیم پرداخت.

تاریخچه پیدایش پوشت

برخی در زمینه تاریخچه دستمال جیبی بر این باورند که پیدایش پوشت به سال 1400 میلادی برمی گردد در آن زمان استفاده از این اکسسوری مردانه با طرح های گل دوزی شده تنها معطوف به قشر اشراف و ثروتمندان اروپایی بود که از آن برای نشان دادن ثروت، شان والا و … استفاده می کردند، بعد از اروپاییان، اشرافی های فرانسوی بودند که با عطرآگین کردن پوشت به استفاده از آن پرداختند، البته ناگفته نماند که در آن زمانها همانند امروز جایگاه پوشت در جیب سمت چپ و بالای سینه کُت نبود بلکه در قرن نوزدهم و با ورود کُت و شلوار به دنیای مُد، جیب روی سینه و سمت چپ کُت به عنوان جایگاه این اکسسوری زیبا انتخاب شد چرا که برای آقایان خوشایند نبود که دستمال گلدوزی شده از جنس ابریشم وروی آنها در کنار سکه و سایر وسایل جیبشان قرار گرفته و احیانا کثیف شود.

عده ای دیگر نیز معتقدند که پیدایش پوشت به هزاران سال پیش و به دوران مصر باستان باز می گردد زمانی که کارگران برای خشک کردن صورت و بدن خود از یک پارچه دستمالی که همیشه به همراه داشتند استفاده می کردند که با گذشت زمان، این دستمال یک نمونه مشابه اما با کاربرد متفاوت به نام “پوشت” پیدا کرد.

برخی نیز بر این باورند که ریشه استفاده از پوشت به اشرافیان مصر باستان بر می گردد که به نشان ثروت و تمول، پارچه های کتان کوچکی را با پودر قرمز رنگ کرده و از آن برای تزئینات استفاده می کردند اما اکنون در گذر زمان کاربرد استفاده از پوشت تغییر کرده و به دستمال جیبی کُت مردانه تبدیل شده است.

با سیر در تاریخ مُد و لباس در می یابیم که یونانیان قدیم نیز در زمره استفاده کنندگان از پوشت بوده اند، رومیان اشرافی دستمالی را معطر کرده و همیشه همراه خود داشتند تا اگر کسی کنار آنها قرار گرفت یا از کنار آنها رد شد بوی خوبی بدهند، همچنین مسابقات گلادیاتور یونانیان قدیم با تکان دادن و یا انداختن دستمالی که دست امپراطور بود آغاز می شد.

همچنین برگ دیگری از تاریخ نشان می دهد که اعضای کلیسای کاتولیک دستمال سفیدی را به عنوان تعلق خاطر به خدا و کلیسا بر بازوی چپ خود می بستند.

استفاده از پوشت برای چه موقعیتی مناسب است؟

هیچ محدودیتی برای استفاده از پوشت در موقعیت های مختلف وجود ندارد، اگر به مهمانی رسمی دعوت شده اید و با میزبان یا مهمانان حاضر در آنجا احساس رودروایستی دارید، استفاده از دستمال جیبی سفید اولین توصیه به شماست، البته می توانید پوشتی با رنگی نزدیک به کُت و شلوار انتخاب کرده و آن را به صورت کلاسیک و ساده تا زده و در جیب کُت خود قرار دهید. حتی می توانید برای این موقعیت پوشتی با الگوهای دایره ای سفید یا پوشتی که مقداری تفاوت رنگ با رنگ کُت و شلوار انتخاب کنید.

همچنین برای موقعیت رسمی، پوشت با طرح هایی به رنگ قرمز مناسب سِت کردن با کُت سرکه ای و دستمال جیب تک رنگ با کُت خاکستری و مشکی ترکیب بی نظیری را در استایل شما ایجاد می کند.

اگر برای حضور در محل کارتان تمایل به استفاده از دستمال جیبی دارید توصیه می شود برای استایل خود پوشت سفیدی که حاشیه رنگی دارد برگزینید.

در قسمت بعدی اصول سِت کردن پوشت، نکات ضروری برای خرید آن و انواع فرم های مختلف برای تا زدن این اکسسوری مردانه شرح داده خواهد شد.

انتهای پیام/