دسته‌بندی نشده

کاربردی‌ترین روش های از بین بردن پُرز لباس(قسمت اول)

وبلاگ پیرکاردینشاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از مدتی بر روی لباس خود پُرزهایی را مشاهده کنید که ضمن ایجاد ناراحتی و مایوس کردن شما از به تن کردن آن لباس، شکل و شمایل لباس دوست داشتنی تان را خدشه دار کند اما نگران نباشید و لباس تان را دور نیندازید ما در این مطلب کاربردی ترین موارد حذف دائم پُرزها را به شما آموزش می دهیم.

قبل از پرداختن به روش های از بین بردن پُرزها بهتر است با این موجودات ریز و درشت روی لباس ها آشنا شوید، اینکه پُرزها چه هستند و چگونه بوجود می آیند؟

پُرز لباس چیست؟

پُرز لباس بیشتر بر روی لباس های نخی و پشمی پدیدار می شود، هر پارچه ای از تار وپودهایی تشکیل شده است که بعد از گذر زمان و در مراحل استفاده و شستشو، بر اثر اصطکاک رشته های سازنده آن از یکدیگر جدا شده و بهم گیر می کنند در نتیجه این فرآیند پُرزهایی روی سطح لباس دیده می شود.


بیشتر بخوانید: دلایل صدای جیرجیر کفش(قسمت اول)


اکنون که با دلیل پیدایش پُرز آشنا شدید سراغ راهکارهای ساده و خانگی حذف پُرز از روی لباس ها می رویم.

1:غلطک های پُرز گیر

یکی از راههای از بین بردن پُرز لباس ها استفاده از غلطک پُرزگیر است، شما می توانید این وسیله را که دارای 2 نوع یکبار مصرف و چندبار مصرف است خریداری کنید و به آرامی از بالا به پایین روی لباس حرکت دهید.

در صورت پُر شدن ورق چسبناک روی غلطک از پُرز به راحتی ورق آن را تعویض کنید.

2: چسب های نواری پهن

چسب نواری پهن را طبق تصویر زیر طوری روی انگشتانان بپیچید که قسمت چسبناک آن با لباس تماس داشته باشد، چسب را در جهت بافت پارچه روی آن قرار داده، کمی دستتان را روی لباس فشار دهید و سپس به آرامی دستتان را از روی پارچه دربیاورید، مدام چسب نواری را بعد از پُر شدن پُرز تعویض کنید.

این روش برای رفع پُرز لباس هایی از جنس ماهوت و مخمل موثر است.

3: استفاده از تیغ

با اینکه استفاده از تیغ برای از بین بردن پُرزهای لباس رایج است اما مراقب باشید با کشیدن تیغ بر روی لباس باعث پارگی آن نشوید، پس برای جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از لرزش دست یا فشار بر روی پارچه، تیغ را روی لبه یک شانه بچسبانید سپس آن را از بالا به سمت پایین حرکت دهید، این کار را تا پایان از بین رفتن پُرزها انجام دهید.

دقت کنید که در این روش لبه برنده تیغ را با زاویه 30 درجه روی لباس قرار داده باشید.

4: پارچه یا جوراب نایلونی

پارچه و جوراب نایلونی به راحتی پُرزهای لباس را به خود جذب می کنند، می توانید جوراب نایلونی را به دست کشیده و آن را از بالا به پایین و در جهت بافت پارچه روی لباس بکشید.

5: ریش تراش برقی

ریش تراش برقی نسبت به تیغ در از بین بردن پُرزهای لباس روش امن تری است، این دستگاه برقی را روش کنید و به آرامی به شکل دایره ای روی لباس بچرخانید، هنگامی که کار تمام شد می توانید ریش تراش خود را باز کنید و پُرزهای انباشته شده در مخزن ان را تخلیه کنید.

6: سنگ پومیس(سنگ پا)

سنگ پومیس یا همان سنگ پا یکی از راهکارهای از بین بردن پُرزهاست، سنگ پا را باید در جهت بافت پارچه روی لباس بکشید، دقت کنید که سنگ پا را محکم و برای چند بار روی لباس نکشید چرا که لایه های پارچه را از بین برده و باعث پارگی لباس می شود.

از سنگ پا برای رفع پُرز لباس هایی از جنس ابریشم، ساتن و پارچه های ظریف و براق استفاده نکنید.

برای جلوگیری از آسیب های ناشی از مطالب طولانی، سایر روش های کاربردی حذف پُرزهای لباس در قسمت بعدی برایتان آماده و منتشر خواهد شد.

ادامه دارد..

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.