مد و فشن

دکمه سرآستین و انواع آن

وبلاگ پیرکاردین-دکمه سر دست یا دکمه سرآستین که جایگزین دکمه ثابت شده است از جمله اکسسوری هایی است که برای بستن دو سر آستین‌های مردانه استفاده می‌شود.

یک طرف دکمه سر آستین به اندازه جای دکمه و بخش دیگر آن(بخش تزئینی) بزرگ‌تر است که معمولاً نگین یا طرحی بر روی آن حک می شود، این دو بخش توسط یک میله یا زنجیر به هم وصل می‌شوند. استفاده از دکمه سردست جلوه خاصی به پیراهن و استایل شما می دهد، این دکمه تزئینی گرچه در اوایل پیدایشش تنها در انحصار طبقه اشراف و ثروتمندان بود و فقط توسط آنها استفاده می شد اما اکنون جایگاه خاصی در بین تمامی مردان پیدا کرده است.

دکمه سردست را می توان با هر سبکی از پوشش سِت کرد اما اکثر آقایان از آن در مراسم های خاص و با سبک کلاسیک استفاده می کنند.

در این مطلب به معرفی انواع دکمه سردست و نحوه سِت کردن آن می پردازیم.

انواع دکمه سردست

1- لولایی؛ این دکمه جزو ساده ترین نوع از دکمه های سرآستین است که به راحتی باز و بسته می شود، دارای سطح صاف است و قسمت انتهایی آن لولایی دارد که باعث ثابت ماندن دکمه روی آستین پیراهن می شود.

 

2- دو سری؛ این مدل از دکمه های سردست همانند یک توپ کروی است  و پایه خمیده ای دارد، جنس آن از فلز و نسبت به دیگر دکمه های سرآستین از قیمت بالاتری برخوردار است.

 

3-قفل شونده؛ این نوع از دکمه های سرآستین دارای 2 بخش است. قسمت پایه آن نقش لولا را دارد و قسمت رویی آن که بزرگتر از قسمت پایه است تنها جنبه ظاهری و زیبایی دارد. قسمت پایه را طوری از محل دکمه سرآستین عبور می دهیم که بخش بزرگتر دکمه روی جای دکمه سردست قرار بگیرد سپس با فشار اندکی این اکسسوری را قفل می کنیم.

 

4-زنجیری؛ این نوع از دکمه های سردست دارای 2 سر یا 2 بخشی است که به وسیله زنجیر بهم وصل می شوند، شکل و نوع این دکمه باعث می شود که 2 طرف سرآستین شل بایستد.

 

5-گره ای؛ رنگبندی متنوعی دارد و برای ساخت آن از ابریشم استفاده می شود، به نسبت سایر دکمه های سرآستین بسیار بادوام و مستحکم است، علاقمندان به سبک کژوال طرفدار این نوع دکمه هستند و شبیه دکمه سردست زنجیری است.

 

6-پارچه ای؛ قسمت رویی این دکمه سردست با پارچه شیک و بادوام پوشانده شده و قسمت پایه آن فلزی است، همانند دکمه سرآستین گره ای، رنگبندی متنوعی دارد و کژوالیست ها استقبال بیشتری از آن می کنند.

 

 

جنس دکمه سر آستین

محدودیت و قانون خاصی در ساخت دکمه های سرآستین وجود ندارد، در ساخت این دکمه های تزئینی می توان از پارچه های مختلف، سنگ های گران بها یا معمولی، طلا، نقره، پلاتین، فیبر کربن، کریستال، لعاب، شیشه، گان متال، مروارید طبیعی، اونیکس، رزگلد، ابریشم، استیل ضد رنگ، نقره استرلینگ، تیتانیوم و… استفاده کرد.

گفتن این نکته ضروری است که دکمه سردست را معمولا متناسب با رنگ کُت و شلوار و یا کراوات انتخاب می کنند.


بیشتر بخوانید: 5 مورد از بهترین زیورآلات مردانه و نکاتی درباره ی نگهداری از آنها


انتهای پیام/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.