راهنمای خرید پوشاک مردانه

پارچه نخی را بیشتر بشناسید + راهکار تشخیص

وبلاگ پیرکاردین– یکی از ضروری ترین و پرکاربرد ترین جنسی که در جای جای زندگی روزمره خود با آن سر و کار داریم پارچه است، پارچه به لایه انعطاف پذیر از نخ ها و الیاف مصنوعی و طبیعی در هم تنیده شده گفته می شود، به همین دلیل پارچه ها براساس مواد بکار رفته در آن به انواعی چون لی، کتان، نخی، جیرف، چرم، ویسکوز، کنف، ساتن، مخمل، لمه، پشمی، حریر، بنگالین، نایلون، ژرژرت، لینن، فاستونی، کرپ، استرج یا کشباف، پلی اتیلن و … تقسیم می شوند.

 

چرا پارچه نخی؟

یکی از پرکاربردترین پارچه ها، پارچه نخی یا همان پارچه پنبه ای است که طرفداران زیادی به ویژه در فصل گرما دارد، چرا که با عبور هوا از میان تار و پود آن باعث خنک شدن فرد شده و حرارت بدن را به بیرون منتقل می کند، بنابراین استفاده از این نوع پارچه کمتر باعث ایجاد تعرق شده و خیلی دیرتر نسبت به لباس های دیگر، بوی بد بدن را به خود جذب می کند.

همچنین به دلیل سازگاری با انواع پوست ها از ایجاد حساسیت جلوگیری می کند. نرمی و لطافت از دیگر مزیت های پارچه نخی است.

وجود تنوع در طرح و رنگ  پارچه های نخی مزیت بر علتی شده تا این پارچه در صدر انتخاب قرار بگیرد.

گوله نشدن، مقاومت و عمر بالای پارچه، لکه گیری و شست و شوی آسان از دیگر ویزگی های پارچه نخی است.

لباس هایی که از الیاف پنبه ای تولید می شوند ضخیم تر و البته گرم تر هستند به همین دلیل می توانند در سرما از بدن انسان محافظت کنند.

چند معایب مهم پارچه نخی

پارچه های نخی در کنار ویژگی های مثبت خود از برخی معایب نیز برخوردارند، آگاهی و شناخت کامل از هر موردی باعث می شود که شما بنابه صلاحدید خود انتخاب درست تری داشته باشید به همین دلیل در این گزارش، ضمن معرفی نکات مثبت پارچه نخی به بیان نکات منفی آن نیز می پردازیم.

اگر در اتو کردن وسواس خاصی دارید در انتخاب پارچه نخی دقت و یا تجدید نظر کنید چرا که پارچه های نخی دارای قابلیت چروک بالایی هستند، اگر در جای مرطوب و تاریک قرار گیرند کپک می زنند، نسبت به پارچه های دیگر آبرفت بیشتری دارند.

پارچه های نخی دارند همچنین نسبت به مرغوبیتی که دارند رنگ پس می دهند، به طور معمول در صنعت برای این که الیاف پنبه سفید شوند، الیاف پنبه را در محلول اکسیدان قرار می دهند، اما نکته ای که وجود دارد این است که هر چه این الیاف بیشتر داخل محلول اکسیدان بمانند سفیدتر و البته کم دوام تر می شوند.

وادادگی زیاد یکی دیگر از معایبی است که پارچه نخی دارد، یعنی این امکان وجود دارد که پس از استفاده گشاد شود. اما معمولا با استفاده از ترفندهای خاصی این عیب را از پنبه می گیرند. برای مثال در تکمیل نخ و یا پارچه از ترفندهای خاصی استفاده می شود. یکی از ترفندهایی که برای این کار انجام می شود مرسریزه کردن نخ است که این کار باعث ثبات و درخشندگی نخ می شود. اما به دلیل این که این کار هزینه بالایی دارد تولید کنندگان از انجام این کار صرف نظر می کنند.


بیشتر بخوانید: انواع پارچه ابریشمی[ حاصل از کرم ابریشم ]


لکه عرق روی لباس نخی نمایان می شود و اگر ساعت های زیادی در معرض نور خورشید قرار بگیرید به تدریج متوجه رنگ پریدگی روی لباس نخی خود خواهید شد، البته باید بدانید که این رنگ پریدگی با شست و شو هم از بین نمی رود.

برای خشک شدن لباس نخی به زمان زیادتری نسبت به الیاف دیگر نیازمندید.

نحوه تشخیص لباس نخی

تشخیص جنس پارچه بر اساس زبری، لطافت، نازکی و یا ویژگی های این چنینی سخت است، اما توجه به این نکته خالی از لطف نیست که پارچه های نخی یا پنبه ای معمولا مات تر از پارچه هایی هستند که جنس پارچه آن ها از پلی استر است و همچنین قیمت کمتری نسبت به پارچه های دارای مواد دارندف بنابراین یکی از راه هایی که می توان جنس این نوع پارچه را تشخیص داد براق بودن و مات بودن آن است.

راه دیگر تشخیص این است که یک تکه از پارچه را بسوزانید اگر پارچه در هنگام سوختن جمع شد جنس پارچه، پنبه ای و یا نخی نیست ولی اگر پودر شد و دود سفیدی از آن خارج شد پارچه ی پنبه ای است.

چون پارچه نخی پایه گیاهی دارد در هنگام سوختن بویی مانند سوختن کاغذ یا چوب از آن استشمام می شود.

انتهای پیام/

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.